Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy, a także leczeniem powstałych już ubytków próchnicowych. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą doprowadzić do pojawienia się próchnicy i wielu innych chorób. Częstym efektem ich działania jest nieprzyjemny zapach z ust, choroba dziąseł i przyzębia, a także choroby serca, nerek oraz stawów. Dlatego stomatologia zachowawcza jest tak ważna i ma fundamentalne znaczenie nie tylko w utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu, ale także w utrzymaniu zdrowia całego organizmu.
Spis treści
- Co to jest stomatologia zachowawcza?
- Leczenie zachowawcze – co obejmuje?
- Leczenie próchnicy zębów
- Metamorfozy
- Cennik zabiegów
Stomatologia zachowawcza w naszej klinice wykonywana jest przy użyciu wysokiej klasy sprzętu i materiałów. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy dokładne badanie stomatologiczne i radiologiczne. Dzięki temu możemy wychwycić wszystkie zmiany próchnicowe i wdrożyć skuteczne leczenie. Istotnym elementem jest również przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, który pozwala znaleźć przyczynę i ustalić sposoby zapobiegania jej dalszego powstawania.
Co to jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza nazywana jest także ogólną i obejmuje najważniejsze usługi, które związane są z prawidłową higieną jamy ustnej. Podstawowe zabiegi związane z nią to profilaktyka próchnicy i leczenie wszelkiego rodzaju ubytków. Pacjenci systematycznie korzystający ze stomatologii zachowawczej w naszym gabinecie, w efektywny sposób wzmacniają struktury uzębienia oraz uodparniają się na niekorzystne działania bakterii.
Leczenie zachowawcze – co obejmuje?
Leczenie zachowawcze obejmuje wszelkie zabiegi, które związane są z leczeniem ubytków zębowych, powstałych wskutek próchnicy. Zalicza się do nich:
- higienizacja jamy ustnej,
- odbudowa korony zębowej,
- leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym,
- leczenie próchnicy,
- wypełnianie ubytków.
Leczenie zachowawcze przeprowadzamy w idealnej izolacji od śliny. Wykorzystujemy do tego celu koferdam, czyli specjalną gumową nakładkę na zęby. Dodatkowo w swojej pracy wspomagamy się specjalistycznym mikroskopem.
Leczenie próchnicy zębów
Wbrew pozorom ubytki związane z próchnicą nie pojawiają się z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, któremu można zapobiec poprzez regularne kontrole dentystyczne. Próchnica spowodowana jest w dużej mierze działaniem bakterii, które odkładają się na płytce nazębnej. Do głównych przyczyn związanych z jej występowaniem zalicza się:
- nieprawidłową higienę jamy ustnej,
- jedzenie nadmiernych ilości słodyczy,
- spożywanie napojów gazowanych,
- niewłaściwą budowę zęba.
Próchnica, którą uda się wykryć na wczesnym etapie rozwoju objawia się niewielkimi plamkami na uzębieniu. Na tym etapie leczenie próchnicy zębów polega na prostych zabiegach oczyszczających zęby z osadu i kamienia, a następnie na nałożeniu specjalnego lakieru lub żelu z fluorem. Takie działania zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby.
Leczenie próchnicy zębów w zaawansowanym stadium ma miejsce, gdy bakterie przedostały się przez szkliwo i doprowadziły do powstania ubytku. Wtedy wykonywane jest opracowanie oraz uzupełnienie istniejącego ubytku plombą. W ostatniej fazie rozwoju choroby, próchnica przedostaje się do miazgi zęba i niszczy go od środka. W takim przypadku przeprowadza się leczenie kanałowe lub w ostateczności kończy się to ekstrakcją zęba.
Cennik zabiegów
Wizyta konsultacyjna
Higienizacja
Odbudowa kompozytowa zęba