Najlepszym sposobem zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i kilku jest zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantów. Dzięki temu pacjenci w Sopata Stomatologia mogą cieszyć się naturalnie wyglądającym uśmiechem, komfortem podczas picia, jedzenia, a także w kontaktach z innymi ludźmi. Implantacja to trudny zabieg, który wymaga przede wszystkim specjalistycznej wiedzy i praktycznego doświadczenia. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i dokładne przeprowadzenie zabiegu.
Spis treści
- Co to jest implant zęba?
- Jak wygląda implant zęba?
- Implant zęba – jak wygląda zabieg?
- Jakie badania przed implantem zęba?
- Jak dbać o implanty zębów?
- Najczęściej zadawane pytania
- Metamorfozy
- Cennik zabiegów
Zabiegi w naszym gabinecie przeprowadzane są przez wykwalifikowany zespół lekarzy, z użyciem nowoczesnego sprzętu, co sprawia, że pacjenci po zabiegach wyróżniają się naturalnie wyglądającym, pięknym uśmiechem, a ich komfort życia ulega poprawie.
Co to jest implant zęba?
Implant zęba to sztuczny korzeń, który swoim wyglądem przypomina śrubę. Stanowi on podstawę dla porcelanowej nadbudowy, idealnie odzwierciedlającej naturalną koronę zęba. Implanty zębowe najczęściej wykonuje się z tytanu, który z powodzeniem jest stosowany w medycynie od wielu lat. Określa się go materiałem biozgodnym, czyli takim, który nie powoduje reakcji alergicznych.
Podczas zabiegu implanty zębów są wkręcane do szczęki lub żuchwy. Następnie dochodzi do procesu osteointegracji, czyli powstawania zrostu pomiędzy tkanka kostną a powierzchnią wszczepu. Precyzyjnie wkomponowany implant zęba stwarza poczucie trwałości i komfortu.
Jak wygląda implant zęba?
Implant zęba składa się z trzonu umieszczanego w kości, elementu nadbudowy, który służy do przymocowania korony zębowej oraz korony lub mechanizmu podtrzymującego protezę zębową. Wyróżnić można dwa systemy implantów – jednoczęściowe i dwuczęściowe. W stomatologii najczęściej stosuje się implanty w formie śrubowej lub cylindrycznej. Pusta przestrzeń w żuchwie lub kości szczęki wykonywana jest za pomocą wierteł, aby przyjęcie implantu zęba mogło przebiec bezproblemowo.
W implantologii wykorzystuje się najczęściej implanty zębowe metalowe lub cyrkonowe. Pierwsze z nich wykonane są z tytanu lub mieszanki tytanu z innymi materiałami. Docenia się je przede wszystkim ze względu na właściwości mechaniczne. Rzadko kiedy są one odrzucane przez organizm. Implanty zębów cyrkonowe wytwarzane są na bazie tlenku cyrkonu. Właściwości tego tworzywa sprawiają, że implant zęba do złudzenia przypomina jego naturalny odpowiednik. Ponadto reagują one tak samo na światło słoneczne, jak zęby naturalne, są odporne na środowisko kwasowe i ścieranie.
Implant zęba – jak wygląda zabieg?
Pierwszym krokiem jest spotkanie ze stomatologiem w celu przeprowadzenia konsultacji. Pozwala ona zweryfikować to, czy pojawiają się jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Podczas wizyty pacjent otrzymuje od naszego specjalisty wszystkie niezbędne informacje na temat przebiegu implantacji, kwestii przygotowania do leczenia, a także zalecenia do rekonwalescencji.
Kolejnym etapem jest już wszczepienie implantów zębów. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, a jego dawkę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Po wykonaniu znieczulenia, chirurg delikatnie nacina dziąsło, rozsuwa je i nawierca otwór pod implant zęba. W Sopata Stomatologia wykorzystujemy do tego celu specjalny mikroskop, który pozwala nam precyzyjnie przeprowadzić zabieg.
Ostatnim etapem jest rekonwalescencja. Najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie, ponieważ przez ten czas tkanki intensywnie się goją. Dlatego przez około dwa tygodnie należy stosować się do zaleceń, które przekaże stomatolog. Po upływie tego czasu należy udać się na wizytę kontrolną, w celu usunięcia szwów. Następne spotkanie ze specjalistą odbywa się po około 2 – 4 miesiącach, aby zaplanować dalsze leczenie, którego efektem będzie wstawienie koron zębowych.
Jakie badania przed implantem zęba?
Przed zabiegiem implantacji zębów przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem. Szczególną uwagę poświęcamy chorobom, które stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Wśród nich wymienia się cukrzycę, tarczycę, zaburzenia krzepnięcia, osteoporozę, chorobę serca, nerek, wątroby oraz płuc. Kolejnym badaniem jest badanie stomatologiczne jamy ustnej. Podczas niego nasz specjalista ocenia stan zębów, bada tkanki miękkie i przyzębie.
Jeśli stomatolog uzna za stosowne, może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, których wyniki będą mogły mieć wpływ na leczenie. Ostatnim badaniem jest diagnostyka radiologiczna, która daje pełny obraz warunków kostnych u pacjenta. Istotne w przypadku implantacji jest zdjęcie tomograficzne, na podstawie którego ocenia się stan uzębienia oraz wielu innych elementów.
Jak dbać o implanty zębów?
Zakładanie implantów zębowych jest czasochłonnym procesem, ale jednocześnie najlepszym dla osób, które mają braki w uzębieniu, spowodowane wypadkiem lub próchnicą. Sztucznym zębom choroba ta nie zagraża. Niebezpieczeństwo dotyczy jednak samych dziąseł, które wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji mogą odsłonić implant zęba. Budowa implantu sprzyja gromadzeniu się kamienia nazębnego, który wywołuje z czasem zapalenie okołoimplantowe. Efektem może być utrata implantu.
Do pielęgnacji implantów powinno się stosować specjalne irygatory dentystyczne, które wykorzystując podciśnienie wody, dokładnie i delikatnie oczyszczają implanty zębowe i pobudzają krążenie krwi. Warto także zmienić standardową szczoteczkę na elektryczną, zwłaszcza soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł.
Najczęściej zadawane pytania
Ile trwa zrobienie implantu zęba?
Implanty wszczepia się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym - w zależności od liczby ubytków. Sam zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin. Na koniec zabiegu stomatolog musi sprawdzić implant zęba i jego umiejscowienie. Jeśli implant zęba jest stabilny, specjalista zaszywa ranę.
Jakie implanty zębów wybrać?
Za najpopularniejsze implanty zębowe uznaje się tytanowe, ponieważ ich założenie nie jest tak kosztowne, jak tych, które stworzone są z innych materiałów. Implanty zębowe z tytanu mają niewątpliwie dużą zaletę, jaką jest ich wysoka tolerancja. Rzadko zdarza się, aby zostały one odrzucone przez organizm pacjenta.
Objawy odrzutu implantu zęba
Podstawowym objawem tego, że implant zęba nie został przyjęty przez organizm jest pojawienie się stanu zapalnego w dziąsła w jego okolicy. Dodatkowym objawem może być ból, mocne zaczerwienienie, krwawienie, a niekiedy nawet stan gorączkowy.