Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zęba, nazywane także endodoncją, jest sposobem leczenia nieodwracalnych zmian w uzębieniu, spowodowanych zapaleniem miazgi, wynikającej z braku leczenia próchnicy. Endodoncja zalecana jest w przypadku głębokich ubytków próchnicowych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, a także wskazań protetycznych (przed wykonaniem mostu lub korony). Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zęba gwarantuje, że zostaje on w jamie ustnej na bardzo długo, bez niepożądanych skutków ubocznych. Efekt wdrożonego leczenia w postaci cofających się zmian zapalnych w tkankach zęba widać już po około pół roku.

leczenie kanałowe

 

W naszej klinice dysponujemy aparaturą, która pozwala na przeprowadzenie dokładnej diagnostyki przed zabiegiem i leczenie kanałowe mikroskopowe. Należy zauważyć, że struktury anatomiczne wnętrza zęba są bardzo małe, dlatego tylko praca w powiększeniu, przy użyciu mikroskopu daje nam gwarancję dokładnego leczenia. Bez niego nie mielibyśmy możliwości opracowania wąskich kanałów, tych zakrzywionych, a także odnajdywania i wyjmowania złamanych narzędzi czy dodatkowych kanałów. Zabieg ten jest wykonywany bezboleśnie w znieczuleniu z wykorzystaniem koferdamu, czyli specjalnej gumy zakładanej na zęba – zapewniającej idealną izolację zęba przede wszystkim od śliny w której są bakterie, równocześnie zapewnia większy komfort leczenia dla pacjenta

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem polega na usunięciu miazgi zęba, czyli tkanki, która znajduje się w jego wnętrzu. Po jej usunięciu nasz stomatolog oczyszcza, kształtuje i dezynfekuje kanały, a następnie wypełnia kanały korzeniowe. Kiedyś zęby, które dziś mogą być leczone kanałowo, były usuwane przez specjalistów. W obecnych czasach i przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, ząb można uratować.

Wśród najczęstszych przyczyn martwicy lub uszkodzenia miazgi wymienia się:

  • głęboki ubytek,
  • pęknięcie zęba,
  • uszkodzenie zęba.

Nieleczona i zainfekowana lub też martwa miazga może doprowadzać do nagromadzania się stanu zapalnego na końcu korzenia zębowego i rozwój ropnia. Efektem tego działania jest zniszczenie kości w obrębie zęba i silny ból.

Przygotowanie zęba do leczenia kanałowego

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego ząb musi zostać odpowiednio przygotowany, musi zostać usunięta próchnica która doprowadziła do zniszczenia zęba, a następnie odbudowujemy go szczelnie w koferdamie. Tylko takie postępowanie w połączeniu z prawidłowym leczeniem kanałowym pozwala zachować zęba na długie lata.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wykonywane jest w kilku etapach, w naszych gabinetach z reguły odbywa się na jednej wizycie. Wszystko uzależnione jest od indywidualnego przypadku i stanu, w jakim znajduje się chory ząb. Etapy leczenia kanałowego są następujące:

  • W pierwszym etapie specjalista drąży otwór w tylnej części przedniego zęba lub w koronie trzonowca albo podtrzonowca.
  • W kolejnym kroku, po usunięciu miazgi, oczyszczana jest komora oraz kanały. Następnie stomatolog je powiększa i ukształtowuje.
  • W przypadku, gdy zabieg wymaga kilku wizyt w klinice, pacjent ma zakładaną na ząb opatrunek, aby go zabezpieczyć.
  • Podczas kolejnej wizyty opatrunek zostaje usunięty, a komorę zęba oraz kanały wypełnia się na stałe. Do kanałów zęba wprowadza się gutaperkę wraz z uszczelniaczem. W niektórych przypadkach stomatolog decyduje o wzmocnieniu zęba poprzez wstawienie do kanału wkładu koronowo-korzeniowego.
  • Zabieg kończy się najczęściej zamknięciem zęba wypełnieniem, a jeśli stan zęba tego wymaga, wykonuje się koronę na zęba, która nadaje mu naturalnego kształtu, wygląd oraz zabezpiecza przed złamaniem.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Podstawową metodą odbudowy zęba po przeprowadzonej endodoncji jest jego wypełnienie plombą (materiałem kompozytowym) Wykonuje się je w przypadku, gdy ubytek w tkance jest niewielki, a jego kształty umożliwiają zastosowanie takiego rodzaju odbudowy. Rekonstruując ząb tą metodą, odtwarza się jego kształt, jaki miał przed zniszczeniem wywołanym próchnicą. Jeśli jest on zbyt uszkodzony, wtedy stosuje się protetyczne metody odbudowy takie jak korona lub nakład.

Cennik zabiegów

Leczenie kanałowe zęba (ząb jednokanałowy)

od 700 PLN

Nasz gabinet

Zapraszamy

Zapraszamy do naszego gabinetu w Zatorze, gdzie zapewniamy Pacjentom specjalistyczną i wszechstronną opiekę stomatologiczną.

Napisz do nas

Formularz kontaktowy