Wybielanie zębów

Perfekcyjnie białe zęby to nie tylko oznaka zdrowia i urody, ale także dodatkowa pewność siebie. Niewiele osób może pochwalić się naturalnie białymi zębami. Za powstawanie nowych przebarwień odpowiada wiele czynników, sprawiając przy tym ,że tracą one swój blask. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegu wybielania zębów.

wybielanie zębów

 

Można to zrobić na wiele sposobów, między innymi pastami i płynami wybielającymi, ale usuwają one tylko powierzchowne przebarwienia i osady. Skuteczne wybielanie zębów polega na zastosowaniu profesjonalnej lampy lub specjalnych nakładek. W naszym gabinecie oferujemy zarówno wybielanie zębów metodą nakładkową, jak i lampą wybielającą.

Na czym polega wybielanie zębów?

Skuteczne wybielanie zębów u dentysty polega na zlikwidowaniu chromoforów, znajdujących się na powierzchni lub wewnątrz tkanek twardych zębów. Zabieg ma na celu przywrócenie ich naturalnego, białego koloru i przeprowadza się go w gabinecie stomatologicznym lub w domowym zaciszu. Wykorzystuje się do tego środki wybielające, które można stosować w domu pod kontrolą dentysty.

Podczas procesu skutecznego wybielania zębów u dentysty najczęściej stosuje się nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Rzadziej jest to nadboran sodu, nadtlenowęglan lub chloran sodu. Wymienione środki są utleniaczami i charakteryzują się wysokim potencjałem redukcyjnym. Powstające z nich wolne rodniki skutecznie rozbijają cząstki barwników i prowadzą do tworzenia się bezbarwnych związków.

Zabiegi wybielające zęby

Aby wybielanie zębów było skuteczne, należy dobrać odpowiednią metodę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Profesjonalne wybielanie zębów u dentysty poprzedza wnikliwy wywiad medyczny, dotyczący między innymi ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, historii leczenia stomatologicznego oraz przyjmowanych leków.

Następnie specjalista przeprowadza badania jamy ustnej, diagnozuje przyczyny powstawania przebarwień i dobiera optymalną, skuteczną metodę wybielania. Kolejnym krokiem jest wykonanie higienizacji, która ma na celu usunąć zewnątrzpochodne przebarwienia zębów i osady. Cały proces przebiega pod czujnym okiem stomatologa.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową poprzedza wykonanie specjalnej szyny, do której aplikowany jest środek wybielający. W tym celu stomatolog pobiera wycisk i odsyła go do pracowni techniki dentystycznej, gdzie produkowane są szyny. Pierwszy zabieg wybielania zębów u dentysty jest wykonywany pod jego czujnym okiem. W każdą przestrzeń nakładki aplikowana jest niewielka ilość płynu wybielającego i tak przygotowana, nakładana jest na łuk zębowy na określony czas.

W tym czasie pacjent otrzymuje informację jak stosować preparat. Następnie, samodzielnie aplikuje żel do szyny i zakłada ją w domu na kilka godzin. Cykl wybielania zębów metodą nakładkową trwa około 2-3 tygodnie. Zaletą tej metody jest bezpieczeństwo i efektywność.

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów lampą wykonywane jest w gabinecie stomatologicznym. W trakcie jednorazowego zabiegu można wybielić zęby o 7-8 odcieni w skali VITA. Zabieg polega na zastosowaniu środka wybielającego w postaci stężonego żelu i aktywowaniu go lampą – źródłem światła. Cały proces wybielania zębów trwa około godziny, a efekty widać od razu po jego zakończeniu.

Podczas wybielania zębów u dentysty istotne jest to, że im wyższe stężenie ma żel, tym czas i liczba aplikacji powinny być krótsze. Istnieje również możliwość połączenia obu form odzyskiwania naturalnego białego koloru zębów. Po zabiegu w gabinecie stomatologicznym pacjent otrzymuje specjalną nakładkę ze środkiem wybielającym do stosowania w domu.

Efekt wybielania zębów

Decydując się na profesjonalne wybielanie zębów, należy pamiętać, że sam zabieg nie wystarczy do tego, aby efekt utrzymywał się bardzo długo. Istotne jest zastosowanie się do kilku zasad po zabiegu. Po jego przeprowadzeniu nie można przez 2 godziny jeść i pić, a przez 2 tygodnie należy przestrzegać białej diety. Mowa o wykluczenie z jadłospisu produktów, które mają aktywne barwniki naturalne i sztuczne. Z menu powinny zniknąć między innymi buraki, marchew, jagody, kawa, czerwone wino, herbata. Nie można również zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów?

Profesjonalne wybielanie zębów to przede wszystkim nowoczesne metody, które są bezpieczne, skuteczne i gwarantują długotrwałe efekty. Można skorzystać z tanich i łatwo dostępnych metod wybielania w postaci zestawów domowych, ale wymagają one dużej dyscypliny i długotrwałego stosowania. Ponadto bardzo często są one nieskuteczne, gdyż takie preparaty nie wnikają we wszystkie szczeliny pomiędzy zębami.

Samodzielne wybielanie zębów nie będzie skuteczne, jeśli nie usunie się wcześniej kamienia nazębnego i nie skoryguje nieszczelnych wypełnień zębów w gabinecie stomatologicznym. Zamiast decydować się na domowe zabiegi, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego wybielania zębów u dentysty – skuteczniejszego, bezpieczniejszego i długotrwałego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wybielanie zębów boli?

Profesjonalne wybielanie zębów nie jest bolesne. Stosujemy nowoczesne metody, które są w pełni komfortowe dla Pacjenta i bezpieczne. Osoby bardziej wrażliwe mogą odczuwać jedynie minimalny dyskomfort.

Co jeść po wybielaniu zębów?

Po wybielaniu zębów u dentysty należy stosować się do zasad białej diety. Nie powinno się jeść takich produktów jak jagody, marchew, buraki oraz pić kawy, herbaty, czerwonego wina i napojów gazowanych. Zamiast nich w jadłospisie powinny się znaleźć: jasne owoce, białe warzywa, nabiał, woda mineralna niegazowana, ryby i mięso drobiowe.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Według stomatologów i ginekologów - wybielanie zębów nie jest wskazane kobietom w ciąży. Warto pamiętać, że żele wybielające zawierają nadtlenek wodoru lub karbamidu, które podczas rozkładu uwalniają tlen. Utlenianie może negatywnie wpływać na DNA komórek, prowadząc do ich uszkodzenia. Mimo że środki wybielające stosowane są tylko na szkliwo, mogą przedostać się na dziąsła lub do śliny, a dalej do układu pokarmowego i płodu.

Nasz gabinet

Zapraszamy

Zapraszamy do naszego gabinetu w Zatorze, gdzie zapewniamy Pacjentom specjalistyczną i wszechstronną opiekę stomatologiczną.

Napisz do nas

Formularz kontaktowy