Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii, który skupiony jest na leczeniu wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych, a także na korygowaniu nieprawidłowości zębowych. Dzięki niej pacjenci mogą uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych, poprawić jakość swojego życia i zadbać o estetykę uśmiechu. Dobrze przeprowadzony przez ortodontę zabieg sprawia, że nasi pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem na długo. W Sopata Stomatologia oferujemy nowoczesne leczenie ortodontyczne, które nastawione jest na zabiegi bez konieczności ekstrakcji zębów.

ortodonta

Leczenie ortodontyczne można z powodzeniem przeprowadzać zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dlatego też wiek nie jest żadnym przeciwwskazaniem. Nawet w podeszłym wieku leczenie ortodontyczne może okazać się niezbędne, aby dopasować pacjentowi odpowiednią protezę zębową. Podstawowym narzędziem, dzięki któremu ortodonta leczy lub wyraźnie koryguje wadę są aparaty ortodontyczne. Wyróżnia się aparaty stałe i zdejmowane.

W Stomatologia Sopata stosujemy nowoczesne systemy leczenia:

  • aparaty zdejmowane, ortotropia, trainery,
  • aparaty stałe metalowe tradycyjne, samoligaturujące,
  • aparaty stałe kosmetyczne tradycyjne, samoligaturujące,
  • leczenie niewidocznymi nakładkami – INVISALIGN,
  • systemy aparatów do ekspansji szczęki,
  • dystalizatory,
  • aparaty oparte na zakotwieniu podniebiennym,
  • miniimplanty ortodontyczne.

Ze względu na szybki i intensywny rozwój ortodoncji, możemy pacjentom w Sopata Stomatologia zaoferować szeroki wybór aparatów. Nasz ortodonta dobierze odpowiedni aparat ortodontyczny do wady, oczekiwanych efektów i estetycznych upodobań pacjenta.

Leczenie ortodontyczne – etapy

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od diagnostyki stanu uzębienia, mięśni i kości. Nowoczesna ortodoncja ma na celu poprawę estetykę i zgryzu pacjenta oraz poprawę komfortu jego życia. Przed rozpoczęciem leczenia stomatolog usuwa kamień nazębny, sprawdza zęby w celu wykrycia oznak próchnicy, a jeśli jest taka potrzeba, wdrażana jest stomatologia zachowawcza. Następnie odbywa się konsultacja, podczas której ortodonta przedstawia możliwe rozwiązania. W trakcie wizyty omawiane są również takie aspekty jak czas leczenia i częstotliwość wizyt kontrolnych.

Następnie zakładany jest aparat stały lub zdejmowany. W przypadku tego drugiego ortodonta instruuje pacjenta jak poprawnie go zakładać. W następnych etapach leczenia niezbędne są regularne wizyty kontrolne, których celem jest bezpieczeństwo pacjenta i uzyskanie przewidywanych efektów. Po zakończonym leczeniu, zdejmowany jest aparat ortodontyczny, a w zamian mocowany jest aparat retencyjny, który ma utrzymać efekty leczenia.

Skaner iTero

Skaner iTero to nowoczesne urządzenie diagnostyczne, które pozwala na niezwykle precyzyjne i komfortowe dla Pacjenta badanie oraz na natychmiastową wizualizację efektów leczenia. Uzyskane cyfrowe modele uzębienia przenoszone są na ekran monitora, gdzie można prezentować je Pacjentowi.

Technologia iTero pozwala Pacjentowi mieć udział w kreowaniu własnego uśmiechu i znacznie polepsza komunikację z lekarzem.

Nakładki Invisalign

Invisalign to nowoczesny system do leczenia wad zgryzu będący alternatywą dla tradycyjnych aparatów. Ortodonta wręcza Pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek korekcyjnych, które należy nosić minimum 22 godziny na dobę.

Leczenie aparatem Invisalign jest bardzo dyskretne i komfortowe – nakładki są praktycznie niezauważalne dla otoczenia i zapewniają pełną swobodę, ponieważ Pacjent może je w każdej chwili ściągnąć. Ich noszenie nie wymaga także częstych wizyt kontrolnych – ortodonta będzie chciał nas widzieć średnio raz na 3 miesiące.

Ortotropia

Ortotropia jest techniką ortodontyczną, której istotą jest przyczynowe leczenie wczesne, czyli leczenie dzieci w okresie wzrostu twarzy. Najlepszym wiekiem, aby rozpocząć leczenie tą metodą jest wiek pomiędzy 4 a 8 rokiem życia. Ortotropia zmienia kierunek wzrostu twarzy, co umożliwia realizację 3 głównych jej celów:

  1. Otwarcie/poszerzenie dróg oddechowych
  2. Poprawę urody i kształtu twarzy
  3. Prostowanie zębów

Aparaty stosowane w leczeniu ortotropowym nazywane są Bioblokami. W celu skutecznego leczenia aparat musi być noszony całą dobę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?

Aby zapisać się do ortodonty, nie jest potrzebne skierowanie.

Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

W przypadku nastolatków, leczenie ortodontyczne może trwać rok, a u niektórych osób półtora roku. Dorośli noszą aparat zębowy minimum 18 miesięcy, ale niekiedy istnieje konieczność leczenia nawet przez 3 lata. Okres noszenia aparatu uzależnione jest od indywidualnego przypadku pacjenta i jest on ustalany podczas konsultacji w gabinecie.

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Zalecamy, aby z dzieckiem udać się na wizytę u ortodonty jak najwcześniej. Pierwsza konsultacja może odbyć się już w wieku 2-3 lat, ale nie później niż w 7. roku życia.

Cennik zabiegów

Leczenie nakładkowe invisaling

od 9000 - 16000 PLN

Nasz gabinet

Zapraszamy

Zapraszamy do naszego gabinetu w Zatorze, gdzie zapewniamy Pacjentom specjalistyczną i wszechstronną opiekę stomatologiczną.

Napisz do nas

Formularz kontaktowy