W gabinecie Sopata umożliwiamy naszym pacjentom skorzystanie z pełnego zakresu usług chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzamy między innymi ekstrakcję zęba, pozostawionych korzeni, resekcje wierzchołków korzeni, wydłużenie koron klinicznych i podniesienie dna zatoki szczękowej.
Spis treści
- Chirurg stomatolog – czym się zajmuje?
- Zabiegi chirurgii stomatologicznej
- Ekstrakcja zęba
- Resekcja wierzchołków korzeni
- Wydłużenie koron klinicznych
- Podniesienie dna zatoki szczękowej
- Chirurg stomatolog – kiedy się udać?
- Najczęściej zadawane pytania
- Metamorfozy
- Cennik zabiegów
W gabinecie Sopata umożliwiamy naszym pacjentom skorzystanie z pełnego zakresu usług chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzamy między innymi ekstrakcję zęba, pozostawionych korzeni, resekcje wierzchołków korzeni, wydłużenie koron klinicznych i podniesienie dna zatoki szczękowej.
Chirurgia stomatologiczna kojarzy się zwykle z nieprzyjemnym i bolesnym leczeniem, ale w naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi, podczas których pacjenci czują się komfortowo i bezpiecznie, a dodatkowo nie odczuwają bólu, nawet gdy wykonywane są poważne i mocno inwazyjne zabiegi. Dysponujemy najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, które pozwalają wykonywać leczenie implantologiczne u pacjentów, u których z różnych przyczyn doszło do utraty zębów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, stale udoskonalamy nasz gabinet oraz uczestniczymy w wysoko specjalistycznych szkoleniach.
Chirurg stomatolog – czym się zajmuje?
Chirurg stomatolog to specjalista z dziedziny usuwania zmian chorobowych jamy ustnej i jej okolic. Jeśli pacjent ma problem stomatologiczny, który wymaga interwencji w postaci poważniejszego zabiegu lub nawet operacji, z całą pewnością zająć się tym może nasz chirurg stomatolog. Warto podkreślić, że chirurgia stomatologiczna nie obejmuje swoim zasięgiem tylko i wyłącznie uzębienia.
Chirurg stomatolog przeprowadza także zabiegi związane z dziąsłami, kośćmi czy zatokami. Nasi specjaliści w największym stopniu korzystają z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które włączają do procesu leczenia. Dzięki temu leczenie wykonywane jest sprawnie, szybko, komfortowo i precyzyjnie, a pacjent przechodzi krótszy proces rekonwalescencji.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna obejmuje wszystkie zabiegi operacyjne, które dotyczą jamy ustnej. Wymagają one ingerencji w tkankę kostną lub miękką, co służy przede wszystkim ich regeneracji lub wyeliminowaniu stanów zapalnych, które zostały wywołane poważnymi chorobami. Najbardziej rozpoznawalny zabieg w chirurgii stomatologicznej to ekstrakcja zęba. W naszym gabinecie usuwanie zęba traktujemy jako ostateczność, kiedy pozostałe metody leczenia nie przyniosłyby oczekiwanych efektów.
Ekstrakcja zęba
Ekstrakcja zęba to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w chirurgii stomatologicznej. Konieczność usunięcia zęba może być wynikiem wad zgryzu, ale najczęściej przyczyną jest bardzo zły stan uzębienia lub przyzębia, które nie nadaje się do leczenia. Wtedy, ze względów bezpieczeństwa, należy jak najszybciej usunąć ząb, nawet gdy nie sprawia on bólu pacjentowi.
Zabieg ten wykonuje w naszym gabinecie chirurg stomatolog. Powodzenie ekstrakcji zależy od doświadczenia oraz umiejętności lekarza. Nieprawidłowe usunięcie zęba może prowadzić do powikłań takich jak uszkodzenie tkanek miękkich lub zęba sąsiadującego, złamanie kości, a nawet zwichnięcie żuchwy, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Dobrze przeprowadzony zabieg ekstrakcji zęba, znacząco ułatwia późniejszą rehabilitację protetyczną.
Resekcja wierzchołków korzeni
Resekcja wierzchołków korzeni to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka i jednoczesnym oczyszczeniu kości, która go otacza, aby usunąć wszelkie zmiany chorobowe i stany zapalne. Zabieg wykonywany jest w przypadku, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia kolejnego leczenia kanałowego lub zmiany okołowierzchołkowe nie reagują na takie leczenie.
Objawem, który świadczy o rozwoju stanu zapalnego tkanek jest nasilający się ból przy gryzieniu. Trwa on nieustannie i często towarzyszy mu obecność uwypukleń na dziąsłach, stan podgorączkowy i obrzęk policzka. Ból może mieć charakter ćmiący lub pulsujący.
Wydłużenie koron klinicznych
Chirurgiczne wydłużanie koron klinicznych polega na uratowaniu zęba przed jego ekstrakcją. Zabieg wykonywany przez naszych chirurgów stomatologicznych zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i cofaniu się dziąseł. Wykonuje się go w przypadku, gdy nastąpi złamanie zęba pod dziąsłem lub wystąpi głęboki ubytek próchniczy, sięgający poniżej dziąsła.
Wydłużenie koron klinicznych nie jest skomplikowanym zabiegiem, ale przeprowadza się go etapowo. Na pierwszej wizycie nasz specjalista wykonuje znieczulenie pacjenta, odsłania granice zdrowej tkanki i dokonuje minimalnej redukcji kości zęba, aby nastąpiła zmiana położenia dziąsła. Po tygodniu od pierwszej wizyty, następuje druga, podczas której chirurg stomatolog zajmuje się odbudową zęba. W zabiegu wydłużenia koron klinicznych wykorzystuje się korony protetyczne, które są dodatkowo wzmocnione wkładami z włókna węglowego
Podniesienie dna zatoki szczękowej
W Sopata Stomatologia oferujemy zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, który można wykonać na dwa sposoby – stosując kość autogenną lub materiał kościozastępczy. W przypadku pierwszej metody chirurg stomatolog wykonuje otwór w kości otaczającej zatokę, oddziela od niej błonę śluzową, a następnie w to miejsce wkłada kość lub materiał kościozastępczy.
Druga metoda polega na włożenia materiału do zatoki szczękowej przez wyrostek zębodołowy. W tym przypadku chirurg stomatolog delikatnie przewierca się przez miejsce, w którym był ząb i upycha kość wokół oraz powyżej tego miejsca. Dzięki tej metodzie można podwyższyć dno zatoki szczękowej nawet o 3 mm.
Chirurg stomatolog – kiedy się udać?
Do chirurga stomatologa udają się najczęściej pacjenci, u których należy przeprowadzić skomplikowaną ekstrakcję zęba, np. ósemki. Ponadto, interwencja specjalisty jest konieczna w przypadku, gdy wszczepienie implantów wymaga nacięcia dziąseł lub nawiercenia tkanki kostnej. Nieleczona próchnica prowadzi do zakażenia bakteryjnego, czego efektem jest ubytek w kości szczęki oraz żuchwy. Wtedy szybka reakcja chirurga stomatologa może uchronić pacjenta przed dalszymi niepożądanymi zmianami.
Najczęściej zadawane pytania
Czy do chirurga stomatologa potrzebne jest skierowanie?
Do chirurga stomatologa nie jest potrzebne skierowanie.
Kiedy wyrastają zęby mądrości?
Zęby mądrości, nazywane także ósemkami, wyrastają jako trzecie zęby trzonowe, między 17. a 25. rokiem życia. U niektórych osób mogą one jednak wyrastać nawet po 40. roku życia albo nie pojawić się wcale.
Czy wyrywanie zęba boli?
Ekstrakcja zęba wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że zabieg wykonywany w naszym gabinecie jest bezbolesny. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać delikatne uczucie rozpierania, które wynika z procesu wyrywania zęba nie wyrywanie tylko usuwanie, ekstrakcja itp.